Kas dalmaatsia koera võib ka korteris pidada või peab tingimata aiaga eramaja olema?

Kuna dalmaatsia koer on seltsikoer ja inimese lähedus on tema jaoks kõige olulisem, tunneb dalmaatslane ennast korteris väga mugavalt. Kui koer saab piisavalt jalutada ja tegelemist, pole elukoha suurus ja oma aed üldse olulised.
Oma aias üksinda ta nagunii väga olla ei taha, tuleb ukse taha ja tahab et keegi talle seltsi tuleks. Üksinda oma aias koer ei jookse ja piisavat liikumist ei saa. Isegi eramajas elava koeraga tuleks jalutamas käia.

Kui tihti peab dalmaatsia koeraga jalutamas käima?

Täiskasvanud dalmaatslasele piisab 3 korrast päevas. Ideaalne oleks, kui üks jalutuskäikudest oleks pikem, 1-2 tundi, teised lühemad. Eriti oluline on seda jälgida isase koera puhul, kuna isased sirtsutavad rohkem ja ei pruugi lühikeste jalutuskäikude jooksul oma põit tühjendada. Seetõttu võivad tekkida põletikud ja probleemid põie ja neerudega. 

Kas vastavad tõele kuuldused, et dalmaatsia koera ei ole võimalik koolitada/õpetada? 

Absoluutselt ei vasta!!!! Dalmaatsia koer on väga intelligentne ja kergesti õpetatav koer. Kuna tegemist pole teenistuskoeraga, siis tema jaoks inimesele meeldimine ja käskude täitmine ei ole primaarne. St et kui puudub motivatsioon, siis lihtsalt sunni ja füüsiliste meetoditega ta ei õpi, muutub kangekaelseks ja allumatuks. Dalmaatslast tuleb koolitada ja kasvatada positiivsete meetoditega, motiveerida kas läbi mängu või maiustuse. Õigete meetoditega saate endale väga targa ja kuuleka koera, kellega on igapäeva elus lihtne hakkama saada.
Dalmaatslased esinevad edukalt agilitys, sõnakuulelikkuse võistlustel, sooritavad kuulekuskoolituse eksameid jne. 

Kas dalmaatsia koer vajab oma aktiivsuse tõttu palju liikumist ja ratta kõrval jooksmist/treenimist?

Ei vaja. Kuid kindlasti dalmaatslane seda armastab. Tavalised jalutuskäigud ja võimalusel ka vabalt jooksmine on tema jaoks täiesti piisavad. Mida pikemaid ja intensiivsemaid jalutuskäike teha, seda tugevamaks koer muutub ja seda enam ta jaksab. Dalmaatslast ei ole võimalik jalutuskäikudega ära väsitada ja ei ole mõtetki, mida rohkem väsitada seda rohkem ta jaksab. Ta vajab mõõdukat liikumist ja lihaste arendamist, nagu kõik koerad. Aktiivsust vähendab liikumise kõrval ka ajutöö, nt igasugused erinevad ülesanded, trikkide või käskude õpetamine jne.

Iseloomu kirjelduses on öeldud, et dalmaatslane on väga aktiivne koer, mida selle all silmas peetakse? Kas ta jookseb pidevalt kodus ringi ja rahmeldab? 

Dalmaatslase puhul aktiivsus tähendab seda, et kui omanik või pere midagi ette võtavad, siis tema osaleb rõõmuga, jaksab õues sammu pidada, mängib lustakalt teiste koertega, on emotsionaalsed ja vastupidavad. Täiskasvanud koer päevasel ajal enamasti toas magab, ei jookse ringi ja ei otsi pidevalt tegevust. Reeglina koer aktiviseerub õue minekul või külaliste tulekul või kui omanik teda mängule kutsub jne.
Kutsikana on dalmaatslane kindlasti palju aktiivsem, tahab palju mängida ja mürada. Kui kutsikaga enam ei tegeleta ja talle liigset tähelepanu ei pöörata, siis ta rahuneb ja leiab aega ka magamiseks. Kui aga kutsikaga päev läbi intensiivselt tegeletakse ja temaga suheldakse, siis koer ongi aktiivne ja erutatud olekus. 

Olen lugenud, et dalmaatsia koer ei õpi puhtust pidama ja võib ka veel täiskasvanud peast tuppa pissida. Kas see vastab tõele? 

Ei vasta! Dalmaatsia koer õpib puhtust pidama täpselt sama kiiresti kui teised koerad. Kui kutsikaga käiakse õues vastavalt vajadusele, ei pissi isegi 3-4-kuune kutsikas enam tuppa. Tingimus on muidugi see, et kui tal häda tuleb, siis kohe õue joostakse. Sellises vanuses kutsikas oskab ka öösiti ilma pissimata olla. Pikki päevi häda kannatama (nt tööpäev) õpib kutsikas umbes 6-7-kuuselt. Vanemad koerad pissivad tuppa reeglina peremehe hooletusest või siis pole kutsikaeas koerale selgeks tehtud, et hädad ainult õues tehakse. Samuti võib tuppa pissimist esineda põieprobleemide puhul, isastel koertel ka nt teiste koerte perre tulekul jne. Oleneb kõik sellest kui domineeriv koer on.
Enne koera karistamist tuleks veenduda mis põhjusel koer tuppa pissib, kas tegemist on terviseprobleemidega või on tegemist puberteedi või domineerimisega. 

Kas dalmaatsia koer on kurt?

Dalmaatsia koer ei ole kurt, ta kuuleb täiesti normaalselt. Mõningatel üksikutel dalmaatslastel võib kurtust esineda küll, kuid see on harva juhtuv ja reeglina selliseid koeri ei aretata. Kurtust saab diagnoosida BAER testiga(loomaarsti poolt läbiviidav kuulmistest).

 

Mis on BAER test?  

BAER testi käigus testitakse koera/ kutsika kuulmist. See on 10-15 minuti kestev protseduur kus koera/kutsika mõlemale kõrvale, pealaele ja kaelale asetatakse elektroodid, mille kaudu annab arvutiprogramm helisignaale mida arvuti analüüsib ning väljastab ekraanil kas koer kuuleb mõlemast kõrvast. Eestis tegeleb sellega Tiina Toometi kliinik.

 

Kas dalmaatsia koer on allergiline? 

Oma valge kasuka tõttu on dalmaatsia koer tundlikum kui teist värvi koerad. Võib esineda allergiat tolmulesta vastu, sügisesel perioodil ka kõrreliste vastu. See pole reegel, kõikidel dalmaatslastel allergiaid ei avaldu, kui neid toidetakse õigesti. Oluline on jälgida proteiini taset söögis ja et söök oleks kas kana-või lambaliha põhine, proteiin siis alla 24%. Liiga rasvaseid ja energiarikkaid koeratoite söötes võivad tekkida probleemid kõrvadega (kõrvapõletikud) ja naha-karvaprobleemid (punnid nahal, valge kasukas muutub punakaks jne), kõhulahtisus. Söötmise kohta lugege kõrvalt menüüst soovitusi.  
Nii nagu ka teistes tõugudes, võib dalmaatslaste hulgas esineda koeri, kes ühte või teist toidu koostisosa ei kannata või on allergilised mõne pesamaterjali suhtes. Seda üldistada ei saa, sest selliseid isendeid on igas tõus. Mõned koerad, kes on tundlikumad, neil võivad naha-ja kõrvaprobleemid tekkida ka stressist, mitmetest omanike vahetustest jne.